It's Back for the 4th year - The Bradfield Hill Climb
Côte de Woodfall Lane

 

FRIDAY 7th JULY 2017 - 7.30pm start

Relive the Tour de France and watch the best local riders test themselves against the clock on Bradfield's notorious Woodfall Lane,
starting at Low Bradfield and finishing at the Old Horns Pub, High Bradfield.

Bradfield Hill Climb

Bradfield Hill Climb



The premier summer hill climb - A must ride event with an awesome atmosphere!

 

2017 Results

Senior Men
1 Joseph Clark CYCLING SHEFFIELD GIANT 02:02.8 - COURSE RECORD
2 Andy Nichols Team B38/Underpin Racing 02:07.2
3 Leon Wright Race Hub 02:10.0
4 Andy Cunningham All Terrain Cycles 02:14.7
5 Benjamin Harmer Wold Top Actif RT 02:21.0
6 Joe Cox 7 Hills Cycling Club 02:21.9
7 Chris Dyke Langsett Cycles Race Team 02:22.9
8 Rick Bailey Team B38/Underpin Racing 02:23.5
9 Ben Plowman Sheffrec CC 02:25.3
10 Jake Hagyard Rutland Cycling Club 02:28.1
11 Andrew Newby Veloviewer 02:32.9
12 Alex Whitmore Ratae RC 02:33.6
13 Tom Andrews University of Sheffield Cycling Club 02:35.6
14 Tom Fricker Farnham RC 02:37.8
15 Darren Hull Fusion Cycling Club Dronfield 02:38.4
16 James Scrivener Reading CC 02:39.9
17 Paul Armstrong Sheffrec CC 02:45.7
18 James Wakefield Huddersfield Star Whs 02:45.8
19 Robert Copeland Sheffrec CC 02:46.2
20 Arne Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles 02:52.3
21 Dylan Berry Reading CC 02:52.7
22 Dean Barber University of Sheffield Cycling Club 02:53.1
23 Gavin McCloskey-Lambert Manchester Wheelers 02:53.9
24 Matthew Chappell Worrall Wheelers 02:57.9
25 Richard Edwards Sheffrec CC 03:01.8
26 David Sharratt Sheffrec CC 03:06.1
27 Karl Wooffindin Dinnington Racing Club 03:10.6
28 Dan Robinson Manchester Wheelers 03:14.9
29 Iain Melrose Team PrimaVelo 03:18.1
30 Daniel Farrand Bolsover and District CC 03:25.7
31 Tom Brooks University of Sheffield Cycling Club 03:29.1
32 Adam Lathbury Rutland Cycling Club 03:33.2
33 Martin Wilson Manchester Wheelers 03:39.5

Women
1 Elizabeth Banks Storey Racing 02:49.8 - COURSE RECORD
2 Emilie Verroken Maxx R. T. 03:02.9
3 Yasmin Marks Beeston Cycling Club 03:25.8
4 Erin Avill North Midland Youth Squad 03:28.7
5 Holly Carter Manchester Wheelers 03:45.9
6 Grace Elton University of Sheffield Cycling Club 03:47.9
7 Tia Sheldon Langsett Cycles Race Team 03:48.3
8 Marsha Mann South Normanton C C 04:41.4
9 Katie Laud Common Lane Occasionals 06:00.8

Junior Men
1 Alex Raynard Matlock CC 02:20.6
2 Adam Quixall Langsett Cycles Race Team 02:44.7
3 Joshua Keers Mossley Cycle Racing Team 03:08.8

School Boys
1 Taylor Hill North Midland Youth Squad 02:49.4
2 James Hawkins North Midland Youth Squad 03:15.5
3 Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy 03:23.8
4 Jed Darley Sheffield Triathlon Club 03:52.8
5 Oliver Thomas North Midland Youth Squad 04:43.1

School Girls
1 Erin Avill North Midland Youth Squad 03:28.7
2 Tia Sheldon Langsett Cycles Race Team 03:48.3
3 Katie Laud Common Lane Occasionals 06:00.8

Veteran Men
1 = John Sanderson Buxton CC/Sett Valley Cycles 02:38.9
1 = Oliver Humphreys National Clarion CC 02:38.9
3 Gavin Alcock 7 Hills Cycling Club 02:44.2
4 Dominic Gregory Common Lane Occasionals 02:46.3
5 Tim Glenie Belper BC 02:51.2
6 Pete Laud Common Lane Occasionals 02:58.9
7 Richard Bower Worrall Wheelers 03:13.5
8 Bob Cuff Rutland Cycling Club 03:20.2
9 Rapid Rich Stoodley 3 RT 03:25.4
10 David Shepherd University of Sheffield Cycling Club 04:40.1

Teams
1 University of Sheffield Cycling Club A - Daniel Collier - Tom Andrews - Dean Barber 07:48.4
2 Sheffrec CC A - Ben Plowman - Paul Armstrong - Robert Copeland 07:57.2
3 Rutland Cycling Club A - Jake Hagyard - Sam Smith - Bob Cuff 08:41.6
4 Langsett Cycles Race Team A - Chris Dyke - Adam Quixall - Tia Sheldon 08:55.9
5 North Midland Youth Squad A - Taylor Hill - James Hawkins - Erin Avill 09:33.6
6 Manchester Wheelers A - Gavin McCloskey-Lambert - Dan Robinson - Martin Wilson 09:48.3
7 University of Sheffield Cycling Club B - Tom Brooks - Tom Connery - Grace Elton 10:57.0
8 Common Lane Occasionals A - Dominic Gregory - Pete Laud - Katie Laud 11:46.0

Overall
1 Joseph Clark CYCLING SHEFFIELD GIANT Senior Male 02:02.8 1
2 Andy Nichols Team B38/Underpin Racing Senior Male 02:07.2 2
3 Leon Wright Race Hub Senior Male 02:10.0 3
4 Andy Cunningham All Terrain Cycles Senior Male 02:14.7 4
5 Daniel Collier University of Sheffield Cycling Club Espoir Male 02:19.7 1
6 Alex Raynard Matlock CC Junior Male 02:20.6 1
7 Benjamin Harmer Wold Top Actif RT Senior Male 02:21.0 5
8 Joe Cox 7 Hills Cycling Club Senior Male 02:21.9 6
9 Chris Dyke Langsett Cycles Race Team Senior Male 02:22.9 7
10 Rick Bailey Team B38/Underpin Racing Senior Male 02:23.5 8
11 Ben Plowman Sheffrec CC Senior Male 02:25.3 9
12 Jake Hagyard Rutland Cycling Club Senior Male 02:28.1 10
13 Andrew Newby Veloviewer Senior Male 02:32.9 11
14 Alex Whitmore Ratae RC Senior Male 02:33.6 12
15 Tom Andrews University of Sheffield Cycling Club Senior Male 02:35.6 13
16 Tom Fricker Farnham RC Senior Male 02:37.8 14
17 Darren Hull Fusion Cycling Club Dronfield Senior Male 02:38.4 15
18 John Sanderson Buxton CC/Sett Valley Cycles Veteran Male 02:38.9 1
18 Oliver Humphreys National Clarion CC Veteran Male 02:38.9 2
20 James Scrivener Reading CC Senior Male 02:39.9 16
21 Gavin Alcock 7 Hills Cycling Club Veteran Male 02:44.2 3
22 Adam Quixall Langsett Cycles Race Team Junior Male 02:44.7 2
23 Paul Armstrong Sheffrec CC Senior Male 02:45.7 17
24 James Wakefield Huddersfield Star Whs Senior Male 02:45.8 18
25 Robert Copeland Sheffrec CC Senior Male 02:46.2 19
26 Dominic Gregory Common Lane Occasionals Veteran Male 02:46.3 4
27 Taylor Hill North Midland Youth Squad Juvenile Male 02:49.4 1
28 Elizabeth Banks Storey Racing Senior Female 02:49.8 20
29 Tim Glenie Belper BC Veteran Male 02:51.2 5
30 Arne Beswick Buxton CC/Sett Valley Cycles Senior Male 02:52.3 21
31 Dylan Berry Reading CC Senior Male 02:52.7 22
32 Dean Barber University of Sheffield Cycling Club Senior Male 02:53.1 23
33 Sam Smith Rutland Cycling Club Espoir Male 02:53.3 2
34 Gavin McCloskey-Lambert Manchester Wheelers Senior Male 02:53.9 24
35 Matthew Chappell Worrall Wheelers Senior Male 02:57.9 25
36 Pete Laud Common Lane Occasionals Veteran Male 02:58.9 6
37 Richard Edwards Sheffrec CC Senior Male 03:01.8 26
38 Emilie Verroken Maxx R. T. Senior Female 03:02.9 27
39 David Sharratt Sheffrec CC Senior Male 03:06.1 28
40 Joshua Keers Mossley Cycle Racing Team Junior Male 03:08.8 3
41 Karl Wooffindin Dinnington Racing Club Senior Male 03:10.6 29
42 Richard Bower Worrall Wheelers Veteran Male 03:13.5 7
43 Dan Robinson Manchester Wheelers Senior Male 03:14.9 30
44 James Hawkins North Midland Youth Squad Juvenile Male 03:15.5 2
45 Iain Melrose Team PrimaVelo Senior Male 03:18.1 31
46 Bob Cuff Rutland Cycling Club Veteran Male 03:20.2 8
47 Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Juvenile Male 03:23.8 3
48 Rapid Rich Stoodley 3 RT Veteran Male 03:25.4 9
49 Daniel Farrand Bolsover and District CC Senior Male 03:25.7 32
50 Yasmin Marks Beeston Cycling Club Senior Female 03:25.8 33
51 Erin Avill North Midland Youth Squad Juvenile Female 03:28.7 4
52 Tom Brooks University of Sheffield Cycling Club Senior Male 03:29.1 34
53 Adam Lathbury Rutland Cycling Club Senior Male 03:33.2 35
54 Martin Wilson Manchester Wheelers Senior Male 03:39.5 36
55 Tom Connery University of Sheffield Cycling Club Espoir Male 03:40.0 3
56 Holly Carter Manchester Wheelers Senior Female 03:45.9 37
57 Grace Elton University of Sheffield Cycling Club Senior Female 03:47.9 38
58 Tia Sheldon Langsett Cycles Race Team Juvenile Female 03:48.3 5
59 Jed Darley Sheffield Triathlon Club Juvenile Male 03:52.8 6
60 David Shepherd University of Sheffield Cycling Club Veteran Male 04:40.1 10
61 Marsha Mann South Normanton C C Veteran Female 04:41.4 11
62 Oliver Thomas North Midland Youth Squad Juvenile Male 04:43.1 7
63 Katie Laud Common Lane Occasionals Juvenile Female 06:00.8 8

Bradley Hatfield Out of the Saddle CC DNS Apols
Simon Froberg Dinnington Racing Club DNS Apols
Simon Warren Norwood Paragon CC DNS Apols
Andrew Sedgewick Rutland Cycling Club DNS Apols
Adam Hepburn University of Sheffield Cycling Club DNS
Garth Sinclair iCycle DNS
Glen Hale Holmfirth CC DNS
Patrick Murphy South Normanton C C DNS


The 2015 Bradfield Hill Climb from furnace_media on Vimeo.


Many thanks to Langsett Cycles, Bradfield Brewery, The White House Clinic, SUFC, The School Rooms, The Old Horns Inn, The Plough Inn, Nonnas Sheffield, Laura Ronksley Sports Massage and Fellas Barbers. Without their help and support this event just simply wouldn't happen.

 

PARKING INSTRUCTIONS

 

Event Map

 

See the OHC 15 course here:

Strava Link

 

SPECTATORS WELCOME - First rider off at 7.30pm

2014 Hill Climb Video

 

 

Many thanks to our event sponsors, Linbrooke Services Limited, Science in Sport (SIS) and Langsett Cycles. Thanks to John and the staff at The Old Horns Public House for hosting our event. Thanks to all event marshals and time keepers John Clarke and Phillip Minto. A huge thanks to the Police officers who held back the crowds. Without everyones help and support this event just simply wouldn't have happened.

Our Location

High Bradfield
Sheffield
S6 6LG

Stay Updated